vites-degistirme-devri

Yakıt Tasarruf Yapmak İçin Araç Hangi Devirde Kullanılmalı

Araçlar da yakıt tasarrufu konusunda sitemiz de bir kaç yazı yayınladık, bu sefer ki yazımızın konusu ise, bir çok insan tarafından merak edilen aracı kullanırken hangi devirde kullanalım ki yakıt tasarrufu olsun.

Malum bu konuda araçların motor tiplerine göre konuşmakta fayda var, öncelikle dizel motorlu araçlarda genellikle torklarını 1750 – 2000 devir aralığında tamamlarlar. Kafalarda karışıklığa neden olan bir konu da tork ve beygir gücü kavramlarıdır. Tork, araçlarda döndürme kuvveti anlamına gelir, yani motor da ki krank milinin bir dakika içerisinde yapmış olduğu dönüş sayısıdır ve bu dönüş sayısının azlığı yada çokluğu araçlar da ki hızı ve çekiş gücünü belirler. Ufak bir örnek vermek gerekirse araçların rampalar da ki çekiş gücünün iyi olması torkunun büyük olması ile alakalıdır.

Beygir gücünü tanımlamak istersek ise 75 kg ağırlığında ki bir arabanın 1 saniye de 1 metre hareket edebilmesi için gereken güç olarak tanımlanmıştır. Beygir gücü tabiri, arabaların ilk çıktığı yıllarda insanların araçların gücünü merak etmeleri üzerine, bildikleri bir güç simgesiyle tarif etmek amacıyla ortaya çıkan bir ifadedir ve genellikle hız ile alakalıdır.

Bu iki kavram yine de çok karışacak sa da, aracınız da tork nedir görmek isterseniz devir ekranına, beygir gücü görmek isterseniz hız kadranına bakmanız yeterli olacaktır.

Şimdi tekrardan konumuza dönersek, dizel araçlar da vites geçişlerini 2000 deviri geçmeden değiştirmemiz gerekiyor ki tasarruf edelim. Ayrıca dizel araçların benzinli araçlara göre daha az yakmasının sebebi litre başına birim fiyatının düşük olması değil, dizel motorların piston kolu benzinli motorlara göre daha uzun olduğu için daha yüksek tork üretmesinden kaynaklıdır.

Benzinli motorlarda ise 2500 – 3000 devirler de vites değişimlerini yapmak ve buna göre kullanmak en ideali olacaktır.

Bu konuda bilinmesi gereken diğer noktalardan biri de aracı yüksek devir de kullanırsak neler olacağı sorusudur. Yüksek devirde araç kullanımında yakıt tüketimi artacak ve motor ömründen yemeye başlayacaktır.

Benzinli Araç Devir Göstergesi

Benzinli Araç Devir Göstergesi

Dizel Araç Devir Göstergesi

Dizel Araç Devir Göstergesi

Hassasiyetle durulması gereken bir konu daha, fotoğraflar da gördüğünüz devir ekranında var olan kırmızı tehlike çizgileri, bir anlık heyecana gelip gaza fazla yüklendiğiniz de kırmızı tehlike bölgesine girmeniz neticesiyle hem motora zarar verebilir hem de harareti yükselterek ön kaputtan buhar çıkarak hem kendinizi hem de trafiği tehlikeye atabilirsiniz.

Araçlar da yakıt tasarrufu sadece devir ile alakalı değil, daha önce yazmış olduğumuz araçlar da yakıt tasarrufu konusunda vermiş olduğumuz bilgileri göz önünde bulundurarak doğru devirler de sürüş yaparak ve vites değiştirerek aracınızın ömrünü uzatmanız ve yakıt sarfiyatınızı azaltmanız mümkün olacaktır.

Dynomobils Bursa Oto Ekspertiz olarak bir sonra ki yazımız da görüşmek dileğiyle.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *