Ağır Hasarlı Araç Satın Alınır Mı

Ağır Hasarlı Araç Satın Alınır Mı?

İkinci el araç alım satım işlerinde bazen insanları iki arada bir derede bırakan durumlar olabilmektedir. Bunlardan biri de ağır hasarlı araç satın alınır mı alınmaz mı sorusu. Hep beraber bu soruya bir yanıt arayalım…

Popüler ikinci el araç satış sitelerinde gözünüze bir araba çarptı ve fiyatı da oldukça uygun. Açıklama kısmında bilgiler var ama yine de sizin içinize bir kurt düştü ve bu araba neden böyle bu kadar ucuz diye düşünmeye başladınız. Sonra dediniz ki bu kadar düşünmek yerine araç hasar kaydı sorgulamasını mesaj yoluyla çözeyim dediniz ve 5664 aracın plakasını yazarak mesajı attınız ve size almayı düşündüğünüz aracın 30 bin liralık hasar kaydı olduğunu ve de bedelin yanında ağır hasarlı yazdığını gördünüz.

Bir anda canınız sıkıldı ve bir başka soru daha geldi acaba bu araç alınır mı dediniz ve bu soruya yanıtı biz verelim.

Gelen mesajda bedelin yanında ağır hasarlı diyorsa farklı bir durum, herhangi bir şey yazmıyorsa farklı bir durum olacaktır, bunu bir örnekle açıklayalım, ağır bir kaza atlattık ve aracı servise çektirdik, eksper geldi, arabayı inceledi ve 30 bin lira hasar kaydı oluşturdu ve serviste sıfır orijinal yedek parça takarak aracı onardı ve araçta 30 bin liralık hasar kaydı oluştu, bunda bir sorun yok.

Arabanın merkez gönyesi, şaseleri çok ciddi bir şekilde etkilenmedikten sonra mesela önden bir kaza oldu, kaput değişti, far değişti, alt takım değişti gibi parçalarda bu araba sıfır onarıldıysa bu araba satın alınır. Sadece  bu arabanın bedeli düşer, hasar sicil kaydı oluştuğu için ama yine de alıp almamak size kalmıştır, lakin gündelik hayatta kullanmak için bir sıkıntı oluşturmaz ve de servis orijinal parça kullandığı için, çıkma yada muadil parçalar kullanmadığı için herhangi bir sorun teşkil etmez.

Diğer durumda ise, aracın ne şekilde onarıldığına dair durumlar ortaya çıkıyor, araçta yine 30 bin liralık hasar kaydı var, mesajda ağır hasarlı yazıyor, bunun açıklaması şu oluyor, ben kaza yaptım, bu arabanın onarılmasını istemedim, yada servis yada kasko onarılmasından ziyade bedeli ödemeyi teklif etti yada kabul ettim, ben arabanın bedelini aldım ve bir ilişkim kalmadı.

Kasko firması bu arabayı alıyor, onarmadan satılığa çıkarıyor. Bu arabayı genellikle sokakta ki vatandaştan ziyade, kazalı arabaları alıp toplayan kişiler alıyor. Olay bu saatten sonra ticari kazanca dönüyor ve kar elde etmek için, servis gibi orijinal parça yerine çıkma parça yada muadil parça alarak bazı parçaları onarıyor, servisin kullanmayacağı parçaları tamir ediyor.

Burada en önemli şey airbaglerin açılması. Servisler bu airbagleri değiştirir sağlam bir şekilde takar riske girmez, ama arabayı alan kişilerin sağlıklı bir şekilde taktığının garantisi tartışma konusudur. Genel olarak gördüğümüz bu airbaglari servisin değiştirdiği gibi değiştiremedikleridir. Bu konuda sizin anlamanız söz konusu olmayacağı için oto ekspertize gelmeniz icab edecektir.

Eğer ekspertiz size önde plastik akşamlarda alt takımda yada bir takım parçalarda çıkma parça yada onarım var diyorsa, bu araba ağır hasarlı olma ihtimali var ve dışarda onarılmıştır ve dışarda onarımlarda her zaman sağlıklı olmuyor.Bu tip arabaların alınıp alınmayacağını ekspertiz raporuna göre ve bu yazdıklarımıza göre karar vermenizi isteriz.

Sonuç olarak, hasarın ne şekilde olduğu, nerede tamir edildiği gibi detaylar söz konusu olduğunda sizlerin bizzat incelemeleriniz yeterli gelemeyecektir, özellikle patlamış airbagler konusunda tamamen oto ekspertizinize güvenmek zorundasınız.

Dynomobils olarak Bursa’da hasarlı araçların alınıp alınmayacağı konusunda detaylı inceleme yaparak sizlere net bir cevap verebilmekteyiz. Otomobil dünyasına ait yeni yazılarımızla görüşmek üzere.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *