Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yapmak

Aracınızda Yakıt Tasarrufu İçin Bize Kulak Verin

Otomobil hem bir ihtiyaç hem bir keyif hem de lüks olabiliyor, ihtiyaç dedik eğer zaman ve para ikilisi sizin için zamandan yanaysa o zaman otomobil bir ihtiyaç, bir yerlere gitmek, gezmek isterseniz o zaman otomobil bir keyif, eğer araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır bilmiyorsanız o zaman da bu otomobil size lüks olur.

Neyse ki bu yazımızda sizlere çok teknik konulara girmeden araçlarınızda yakıt tasarrufunu nasıl yapabilirsiniz yollarını göstereceğiz.

#Motor Yağı dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan birisidir, motorun hareketli parçaları arasında bir film tabakası oluşturarak, sürtünmeyi en aza indirir ve böylece aşınmayı engeller. Aynı zamanda yağ kanalları arasında dolaşarak parçaların soğumasını sağlar. Eğer siz vaktinde motor yağını değiştirmezseniz, motor yağı özelliğini yitirir ve böylece motorunuz da aşınmalar baş gösterir. Bunun sonucunda ise motorunuz eskir ve verimi düşer, verimi düşünce de daha fazla yakmaya başlar. Bu sebepten ötürü motor yağınızı vakti geldiğinde değiştirmeniz büyük önem arzediyor.

#Klima açmak özellikle yaz sıcaklığının tavan yaptığı aylarda büyük bir ihtiyaç, herkesin de bildiği gibi klima hareketini motordan almakta ve bu da motora daha fazla yakıt sarfiyatı yaptırmakta. Burada bazı arada kalmalara neden olan bir noktadan bahsetmekte yarar var. Klima açmak mı cam açmak mı hangisi daha tasarruflu olur sorusuna cevabı yapılan bir araştırma vermektedir. Şöyle ki saatte 70 KM hız ve sonrasında klima açmak cam açmadan daha az yakıt yakılmasına neden oluyor. Çünkü hız arttıkça açık camdan içeri giren rüzgar araçta oluşacak aerodinamik dengeyi bozmakta ve karşıt güçler oluşturarak yakıt sarfiyatını klima açmaya göre arttırmaktadır. Ama 70 km hızın altında sürüşlerde cam açmak klima açmaya göre daha az sarfiyata neden olacaktır. Ek olarak ta dur kalkların çok olduğu sıkışık trafiklerde klima açmak, normal de açmaya göre de daha fazla yakıt sarfiyatı yaptıracaktır.

#Lastikler aracınız ve zemin arasında temasın sağlandığı nokta olan lastikler, düşük hava basınçları nedeniyle lastiğin yuvarlanma direncini arttırır ve böylece aktarma organları ve motor dahil tüm sistemi zorlar, bu zorlanma sonucu da yakıt sarfiyatı artar. Bu yüzden lastiklerinizin ideal hava basınçları için kulaktan dolma bilgiler yerine araç kapılarınızın iç kısımlarında yer alan etiket bilgilerine göre yapmanız en doğrusu olacaktır.

#Ağırlık ne kadar fazla ise lastiklerin zemin ile olan sürtünme direnci o kadar artacaktır. Bu yüzden arabanızın bagajında gereksiz eşyalarınızı her daim bulundurmamak yakıt tasarrufu açısından mantıklı bir sebep olacaktır.

#Rölantide Isıtma yapmak istiyorsanız 30 saniyeden fazla yapmayın, çünkü aracınızın bir kilometrelik mesafede yakacağı yakıt, rölantide ısıtma yaparak 3 dakika da harcadığınız yakıt kadar olacaktır. En uygun olanı ise en fazla 30 saniye rölanti de ısıtma sonrasında düşük hızlarda giderek yapılacak olan ısıtmadır.

#Devrinde Kullanma oldukça önemlidir, eğer vites geçişlerini yüksek devirler de yaparsanız daha fazla yakıt sarfiyatına neden olacaktır. Her araç için üretici firmalar tarafından tavsiye edilen kullanma devirlerine göre sürüş yapmak yakıt tasarrufu açısından ideal olanıdır.

#Az Fren Yapmak yakıt tasarrufu açısından bir diğer önemli noktadır, çünkü her frene bastığınız da kaybettiğiniz gücü yeniden sağlamak adına bir kaç damla da olsa yakıt sarfiyatı olacaktır. Özellikle şehir içlerinde yüksek hızla giderken aniden önünüze geçen şerit değiştiren arabalar olduğunda mecburen frene basmak zorunda kalıyorsunuz ve bu da size yakıt sarfiyatı olarak dönmekte. İdeal olarak 90 km hızı geçmeyecek şekilde ve en az fren yapacak şekilde kontrollü gitmektir.

#Hava Filtresi yakıt tasarrufunu direkt etkileyen parçalardan biridir, motor da yakıtın yanmasını sağlamak amacıyla içeriye gönderilen havanın temiz olması sağlamak amacıyla kullanılan hava filtresi, eğer değiştirme zamanı geçirilmiş ise, motora gerekli temiz havayı gönderemeyecektir ve böylece verimli bir yanma olmayacaktır. Bu yüzden hava filtrelerinin kontrolünün yapılması ve değiştirme zamanlarına uyulması tercih edilir.

Sonuç olarak yukarıda yazdığımız maddeleri yapabilmek için asgari düzeyde de olsa arabalara ilgi duymak gereklidir, eğer benim param çok diyorsanız bu da sizin bileceğiniz bir iş, lakin ülkemizin dış borcunu ve hava kirliliğini düşünüyorsanız bu uyarılarımıza kulak vermeniz önemlidir.

Dynomobils Bursa Oto Ekspertiz olarak güzel bir yazıyla daha görüşmek dileğiyle, bizlere görüş ve önerilerizi bildirmeyi unutmayınız.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *