Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Neden Gereklidir?

Gelişen refah düzeyi sayesinde eskiden her aileye bir araba yeterli olurken, günümüzde çalışan her bireye bir şekilde araç gereksinimi olmaktadır. Bunun sonucunda otomotiv sektöründe dünya çapında bir hızlanma olmuştur ve ülkemiz de de durum böyledir.

İhtiyacın olduğu her sektörde bir pazar oluşur ve bu pazarında bir alıcısı bir satıcısı olmaktadır. Sıfır kilometre araç alımlarında fabrika çıkışı olduğu için kafalarda herhangi bir şüphe bulunmamaktadır. Lakin iş ikinci el araç alım satım işine geldiğinde ise bugün bizlerin Bursa’da hizmet verdiği gibi oto ekspertiz hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Peki oto ekspertizlere gerçekten ihtiyaç var mı? Bu soruya gerçek yaşanmış olaylarla cevap verelim. İlk olarak araba kullanmak ve arabalardan anlamak ayrı konulardır. Araba kullanmayı seviyor olabilirsiniz ama bir arabanın neresinde ne sorun var hangi koşullarda bakım olması hangi koşullarda değiştirilmesi tamamen ayrı bir uzmanlık alanıdır.

Paranın döndüğü tüm işlerde maalesef dürüst satıcı ve de dolandırıcı satıcı bulunmaktadır. İnsanlar yıllardır ikinci el araç alım satım işi yaptıklarında artık hangi müşterinin alıcı hangisinin galerici, hangisinin arabadan anlayıp anlamadığını kolaylıkla fark edebilmektedir. Durum böyle olunca para hırsı yüzünden sizi kandırmaya gidecek kusurlu araçların satışı olmaktadır.

Size bir soru sormak istiyoruz, araç lastiklerinizin hava basıncı ne olmalıdır? Eğer bu soruya doğru bir şekilde cevap veremiyorsanız o zaman doğru yerdesiniz demektir. Çünkü otomobil dünyası oldukça geniş bir alandır ve her marka modele göre değişiklik göstermektedir. Bazı arabalar vardır, bunların bazı sorunları kroniktir, mutlaka her araçta bu soruna rastlanır. Yada araçların bazı kilometlerinde büyük parça değişimleri gerekmektedir. Siz bunları bilmezseniz arabayı ucuza aldım zanneder, sonrasında ise büyük bir şoka uğrayabilirsiniz.

Bu yüzden oto ekspertizler sizin satın alma süreçleriniz de tarafsız bir şekilde aracın durumunu net olarak ortaya koyar ki, mağdur olmanızı engeller ve de aracın fiyatı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Oto eskpertizlerde yapılan kontrollerde motor performansı, frenler, şase, mekanik kontrol, değişen yada boyalı parçalar, airbag kontrolleri, filtreler, hatta klima kontrollerine kadar bakılmaktadır. Eğer otomobiller hakkında üstün körü kulaktan dolma bilgileriniz var ise, klima kompresörü devreye girmeyen bir aracı, klima gazı bitik diyerek satın alabilir, klimasına gaz doldurmaya gittiğinizde aracı satın aldığınız kişini kulaklarını çınlatmanız büyük bir olasılıkla gerçekleşecektir.

İlla araç alımı yaparken değil, araç satımı sırasında bu işten para kazanmak isteyen simsarların, kusur çıksın da daha düşük fiyata alayım, sonra birisine çaktırmadan satayım mantığıyla bir sürü dümen çevrilmektedir. Aracınızı satarken, size bir çuval civata da olsa alacağım diye gelip, sonra aracın busu varmış, yok bunu böyle bilmiyordum, yok değişeni varmış gibi klasik cümleler ile sizi ucuza kapatmaya çalışan çok olacaktır.

Sonuç olarak oto ekspertizler, ikinci el araç alım satım piyasasında tarafsız olarak incelemelerde bulunur ve aracın tam olarak hangi koşulda olduğunu, size masraf çıkarıp çıkarmayacağını, istenilen ücrete değer mi değmez mi olduğunu tam bir güvenilirlikle size raporlayacak kuruluştur.

Dynomobils olarak Bursa Oto Ekspertiz piyasasında var olan şubelerimizle ikinci el araç alım satımlarınızda en son modern donanımlarımızla hizmet vermekteyiz. Otomobil dünyasına ait yazılarımız için bizleri takipte kalın.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *