Oto Dolandırıcılık Yöntemleri

İkinci El Araç Dolandırıcılarının Yaptığı Yöntemler

Dynomobils Bursa Oto Ekspertiz olarak araçlarınızın durumları hakkında en iyi değerlendirmeyi yapmak için büyük gayret gösteriyoruz, istiyoruz ki, alım satımlarınız da hakkaniyet olsun kimse mağdur olmasın, lakin bizlerin de devre dışı kaldığı bir nokta var ki, hani bir söz var derler ya şeytana pabucunu ters giydirir, işte öyle insanlar var ki bu yazıdan sonra o adamları anında farkına varıp bu işten bir an önce kurtulacaksınız.

Evet neden bahsedeceğimizi yazımızın başlığından tahmin etmek zor değil, konumuz dolandırıcılık ve de güncel bir film ile belki de bir çok kişi bu konuyu daha net kafasında canlandırabildi. Filmin adı “Organize İşler Sazan Sarmalı” bu filmi izlediyseniz orada bir sahne var, demir siparişi veren bir firma, demir siparişini teslim etmeye gelen bir firma ve de kendisinden altın satın alınan bir kuyumcu. Demir siparişi veren parayı farkında olmadan kuyumcuya havale ediyor, demir satışı yapan firmada ödemeyi mallar gelince yapacağını zannederek dükkana getiriyor, ve de bu sırada  dolandırıcılar kuyumcuda altın alıyorlar. Filmi anlatmaya gelmedik, o yüzden durumu az çok anladınız ve de sıra geldi, ikinci el araç alım satımlarında dolandırıcıların en çok kullandığı yöntemlere…

Yöntem 1: Para Başkasından Devir Alma Başkasından

İlk yöntemde dolandırıcılar sizinle pazarlığa oturuyorlar ve misal 60 bin liraya anlaştınız. Adam size diyor ki benim işlerim var, paranın bir kısmını size havale edicem, kardeşimde gelip kalanı getirecek ve aracı teslim alacak. Siz tabi iyi niyetli olduğunuz için bu olayda bir art niyet sezmiyorsunuz hatta hesabınıza gelen parayı gönderenin soyadı ile noter de ki kardeşi olduğunu iddia eden adamın soyadlarının aynı olmadığını bile farketmiyorsunuz. Siz bankaya yatan 45 bin lira ve elden aldığınız 15 lira ile aracın devrini yapıp yolunuza bakıyorsunuz. Taa ki bu dolandırıcılar, gelipte ben 45 bin gönderdim ama aracın devrini almadık diye size dava açana kadar… Maalesef ki siz ben bu adamın kardeşine satmıştım deseniz de iki kişi arasında bir bağ kurulamadığı için siz de mecbur parayı vererek dolandırıcıların tuzağına düşmüş oluyorsunuz.

Yöntem 2: Sahte Arabayla Kapora Dolandırıcılığı

Bu yöntemde dolandırıcılar, fiyatını düşük tuttuğu kendisine ait olmayan bir arabayı farklı illerden arayan kişiler için, satmamak üzere kapora isteyerek dolandırma yöntemidir. Bilindik bir yöntem ama yine de bir çok insanı mağdur eden bir yöntem.

Yöntem 3: Ağır Hasarlı Arabayı Tramer’e Düşmeden Satma

Bu yöntemde dolandırıcılar biraz emek vererek dolandırıyorlar, nasıl mı, şöyle ki, perte çıkan arabaları hemen tamirini, onarımını yapıp allayıp pullayıp, hasar kaydı tramer kayıtlarına düşmeden satarak alıcıyı mağdur ediyorlar. Burada ki dolandırıcılık hasar kaydının tramer’e 45 içinde düşmesini fırsat bilerek, acele edip elden çıkararak, alıcının bir müddet sonra arabadan verim alamaması yahut başka birine satarken tramer sorgulaması yapıldığında ortaya çıkıyor ve de iş işten geçiyor.

Yöntem 4: Plakasız Araç İle Kapora Dolandırıcılığı

Araç alım satım sitelerinde muhakkak denk gelmişsinizdir, plakası gizlenmiş yada çıkarılmış araçlar. Aslında burada ki amaç galerilerin, satmaya çalıştıkları araçların plaka sorgularından asıl sahiplerine ulaşılarak kendilerinin devre dışı kalmasını engellemektir, lakin dolandırıcılar bu yöntemi kullanarak kendilerine ait olmayan bir arabayı plakasını gizleyerek koyup yine aynı şekilde kapora istemiyle potansiyel alıcıları dolandırma yöntemi.

Yöntem 5: Noterde Yapılan Dolandırıcılık

Bu yöntemde noterde devir işlemi yapılacağı sırada parayı kardeşim getiriyor yok şu getiriyor denilerek telefonda sürekli yer tarif etme, yol tarifi yaparak, bak para geliyor sen yap devri gibisinden kandırma yoluyla yapılan dolandırıcılık, bunun bir başka versiyonu da noterde imza attıktan sonra ben parayı getireyim diyerek anahtarı teslim alınan arabayla kaçıp gitmek…

Yöntem 6: Çek İle Dolandırma

Çek ile dolandırıcılıkta, alınacak olan arabanın bir kısmı nakit veriliyor geri kalan kısmı ise çok kısa vadeli çek yazılarak araba satın alınıyor. Siz de bu çeki sorgulatıyorsunuz, çekin karşılığı var lakin, çekin ödeme günü geldiğinde ne para var ne de dolandırıcılardan bir iz.

Yöntem 7: Paravan Galeri İle Dolandırma

Bu yöntemde paravan amaçlı galeri açıp, mağdur vatandaşların arabaları satılmak üzere toplanıyor, hatta vatandaşlar müşteri çıkarsa satılsın diye de vekalet veriyorlar, lakin aradan bir zaman sonra arabanızın durumu nedir diye sorduğunuz da telefonu açan olmuyor ve de arabanız artık başka birine satılmış görünüyor.

Evet, yukarıda saydığımız yöntemler gibi daha nice yöntemler bulunmakta, kulağımıza yeni yöntemler geldikçe buraya ekleyip listemizi genişletmek istiyoruz. İkinci el araç alım satımlarınız da önce oto ekspertize sonra da güvenilir şekilde ticaretinize bakmanızı öneririz. Bizi takipte kalın…

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *