dizel-araba-kullanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hepimiz bir şekilde trafikte yer alıyoruz, kimimiz usta şöforüm diyor kimisi ben teknik konulardan anlarım diyor ama bir şekilde bu hengame içerisinde yer alıyoruz. Bugün kü yazımız da dizel araç kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir onlara göz atacağız.

Klasik bir söz var, dizel araç kullanıcısını kendi seçer diye, bu sözün anlamı eğer doğru kullanılmadığında hem motor ömründen yemesi hem de ağır bakım, onarım masraflarını çıkarmasından dolayıdır ki bu yazımız da böyle korkularınızı biraz olsun hafifleteceğiz. Ve benzinli araçlara göre torku yüksek olduğu için uzun yıllar boyunca güvenle ve zevkle kullanmanıza yardımcı olacağız.

Vakit kaybetmeden başlıyoruz;

#Uzun yol sonrası duraklamalarda 

Dizel araçlarda yapılmaması gereken en önemli hatalardan birisi uzun yollarda yapılır. Uzun yolda, araç kendisini belirli bir ritme kaptırmış ve yağlama sistemleri ona göre ayarlanmıştır. Ama siz mola vermek adına durakladığınız da, yağlama sistemi bir anda kendisini kesecek ve turbonuz da ve motorunuz da istenmeyen sorunlar zamanla baş göstermeye başlayacak. Bu durumu önlemenin yolu ise duraklamalarda hemen motoru kapatmadan 1-1,5 dakika kadar rölantide aracı çalışır halde bırakmak ve gerekli yağlamalarını yaptırıp ondan sonra motoru durdurmaktır.

#Yakıtınızı güvenilir bilindik yerlerden alın

Şehir içerisinde yer alan bilindik istasyonlardan kaliteli yakıt almaya özen gösterin, çünkü olur da uzun yola çıktığınız da denetleme durumları çok iyi olmayan akaryakıt istasyonlarından alacağınız kalitesi yakıt enjektör sisteminize zarar verebilir bu da size masraf olarak geri dönecektir. Bu yüzden bilindik marka ve güvenilirliğine inandığınız istasyonlardan yakıt almaya özen gösteriniz.

#Aracı devrinde kullanmak

Yakıt tasarrufu yapmak için araç hangi devirde kullanılmalı konusunda dizel araçların vites geçişleri için maksimum 2000 devirler de maksimum torkunu aldığından bahsettik ve araç kullanırken 2000 devrin üzerinde kullanmamaya özen göstererek daha iyi verim alabiliriz.

#Periyodik bakımları ihmal etmeyin

Klasik olacak ama dizel araçta diğer araçlar gibi yakıt ve hava filtrelerinin temiz olması ve gerekli periyodik bakımlarının zamanında yapılması ile birlikte uzun ömürlü ve güvenilir olacaktır.

#İlk çalıştırmada dikkat edilecekler

Aracımızı ilk defa çalıştıracağımız zaman yarım kontak yaparak gösterge panelin de ki ışıkların sönmeleri gerçekleştikten sonra kontağı tam çevirerek aracımızı çalıştırmalıyız, bu rölanti halinde 30 saniye kadar beklemek aracın sistemlerini ve havalandırma, yağlama gibi diğer işlemlerini yapabilmesi için yeterli olacaktır.

#Aracı vurdurarak çalıştırmayınız

Kesinlikle yapmamanız gereken durumlardan birisi de aracınızın aküsü bittiğinde vurdurarak çalıştırmak olacaktır. Bunun nedeni ise, dizel motorlarla yağ basıncı çok önemli bir faktördür ve araç çalışmıyorken yağ basıncı oluşmaz, siz durum böyleyken aracınızı çalışmaya zorlarsanız motorunuza çok ciddi zarar verebilir ve büyük masraflara yol açabilirsiniz, bu yüzden kesinlikle bu tür vurdurma gibi eylemlerden uzak durmalısınız.

Genel olarak bilinen ama bazen de benzinli araçlarda bir şey olmuyor diyerek dizel araçlarda da uygulanan yanlışları derlemeye çalıştık, bu bilgiler ışığında dizel araçlarınıza gereken ilgi ve özeni göstererek uzun yıllar boyunca güvenle ve tam performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Dynomobils Oto Ekspertiz olarak bir sonra ki bilgilendirici yazımız da görüşmek dileğiyle.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *