Yağmurlu Havada Araba Kullanma

Yağmurlu Havada Araba Kullanma Rehberi

Bir sürücü olarak araba kullanırken en çok korktuğum hava durumu, kardan çok yağmurlu havalardır. Karlı yollar, hatta buz tutmuş yollar çok daha büyük kazalara sebep olduğu aşikar, lakin ben bu tür havalarda gerekmedikçe yola çıkmadığımdan ve de zaten yollar o hale gelmiş ise ben gibi bir çok insan da trafiğe çıkmadığından pek sorun teşkil etmiyor. Ama iş yağmurlu havaya gelince malesef şiddetlisinden de en hafif çiselemesinden de korkuyorum.

Gelin bu korkumun kaynağına bir bakalım ve neler yapabiliriz onu konuşalım…

#Çiseleyen Yağmur ve Kayganlaşan Yol

En korktuğum yağmur türü, normalde ahmak ıslatan tarzı bir yağmur denilse de, yerleri nemlendiren bu yağmur türü olduğunda çok dikkatli olmak gerekir, çünkü yerler ıslanınca kayganlaşmaya başlıyor ve yer de ki yağ kalıntıları gibi bir çok olumsuz durum bu kayganlaşmaya yardımcı olarak sizi zor duruma sokabilir.

Bu tür durumlara hazırlıklı olmak için mutlaka lastiklerinizin durumunu gözden geçiriniz, lastik ömrü tamamlanmış lastikler istenildiği gibi yol tutuşu yapamayacağı için, bu lastiklerinizi acil koduyla mutlaka değiştirin. Malum ülkemiz de kış lastiği uygulaması olduğu için eğer zaman dilimi kış lastiklerinizi takmanızı istiyorsa mutlaka kış lastiklerinizi taktırın. Ek olarak lastiklerinizin havasını da kontrol etmeyi unutmayın. Bu şekilde en azından yola tutunma açısından biraz olsun daha güvenli olmuş olursunuz.

#Gürül Gürül Akan Yağmurda Araç Kullanma

Az önce en hafif yağmur türünü anlattık, şimdi de en şiddetli yağmur türü olan gürül gürül akan göz gözü görmeyen yağmur türünden bahsedelim. Bu yağmuru da maalesef bir kaç sebepten sevmiyorum. İlk olarak bu kadar şiddetli bir yağmur da silecekler son seviyede çalışmakta ve buna rağmen görüş açısı daralmakta ve aynı şekilde araç içerisinde camlar da buhar oluşması artmakta.

Şimdi diyebilirsiniz ki ne var bunda bundan mı korkuyorsun, aslında ekipmanları çalışan bir arabada belki sorun oluşturmayabilir, ama geçmişte başımıza farklı arabalarda böyle bir durumlara çok kötü şartlarda yakalandığımız oldu, nasıl mı, ilk olarak silecekler tam verimli çalışmıyordu, en son seviye de olsa bile yeterli görüş açısını bize vermiyordu, ikinci olarak klima yeterli üflemeyi yapmıyordu ve camların buharı maalesef işi daha da zorlaştırmıştı. Bu zor durumda tek işimize yarayan kısım, trafik şiddetli yağmurdan dolayı milim milim ilerliyor olmasıydı ve biz bu sayede elimizde bez ile camları temizleyerek kendimizi kurtarmaya çalıştık.

Sonuç olarak diyeceğiz ki, sileceklerinizi kontrol ediniz, silecek motorunuz arızalı ise yaptırınız, klimanızın hava çıkış yerlerini kontrol ettiriniz. Lastiklerinizin havasına ve durumlarına bakınız. Trafikte takip mesafesine mutlak surette uyunuz. Aşırı hız yapmayınız ve kaskonuzu eksik etmeyiniz.

Hava şartları ne olursa olsun, mecbur kalındığında yukarıda yazdıklarımız hayat kurtarır tarzda cümlelerdir. Bu yüzden emniyet kemeri takmayı da ihmal etmeyerek bir başka yazıda görüşmek dileğiyle.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *