Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler

Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler Tam Liste

Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler Tam Liste

Aracımıza ne kadar iyi bakarsak, hem kullanırken hem de satarken o kadar karlı çıkarız bunu sanırım bilmeyenimiz yoktur, lakin uygulayanımız az. Ama bizler Dynomobils Bursa Oto Ekspertiz olarak Bursa’da bir araç kültürü oluşturmak ve oto ekspertiz hizmeti vermek amacıyla blog sitemizde güncel ve faydalı yazılar paylaşmayı görev edindik, işte bu maksatla hazırladığımız bir yazı ile daha sizlerle beraberiz.

Uzun yol deyince aklımıza ya tır şoförleri gelir yada bayram tatilleri. İlk söylediğimiz grup zaten yukarıda bahsettiğimiz gibi aracına çok iyi bakan bu işten ekmek yiyen insanların olduğu guruptur, bu yazının muhatabı ise bayram tatili yada senelik izinlerinde uzun yola çıkacak olan tatilcilere hitabendir. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Tatil yolculuklarında meydana gelen kazalara bakıldığında ağırlıklı olarak iki sebep gözümüze çarpar, ilki yorgun sürücü, ikincisi ise aracın mekanik arızalarından dolayı yapılan kazalar. Biz de bu bilinçle bir yazı kaleme aldık. Sırayla gidelim…

Araç Periyodik Bakımı

Aracınız ile yola düşmeden önce muhakkak bakımını yaptırın, eğer periyodik bakımını 2-3 bin kilometre kalmış ise çıkmadan önce muhakkak yaptırın, aksi halde tatil boyunca zaten bu 2-3 bin kilometreyi dolduracak hatta dönüş yolunda aşmış olacaksınız ve yağı, suyu bitmiş bir araçla dönmek için riske girilmeye değmez. O yüzden aracınızın bakımını mutlaka yaptırın.

Lastiklerin Bakımı

Nasıl ki yürümek için ayakkabıya ihtiyaç varsa, hatta kaliteli bir spor ayakkabı ile ayaklarımız yıpranmadan yürüyebiliyorsak, aracımızın lastikleri de aynı vazifeyi görmekte. Yol ile olan tüm bağı sağlayan lastiklerimiz, muhakkak mevsimine göre olmalı, diş derinliği en az 3 mm ve lastiklerimiz için belirlenen basınç değerlerine göre havaları eksik ise havalarının tamamlanmasını asla ama asla eksik etmeyiniz. Ek olarak stepnenizi de kontrol ederek, havası var mı yada başka bir sorun var mı diye baktırın ki sürpriz yaşamayın.

Akü, Elektrik Tesisatı ve Aydınlatmalar

Aracımızın en önemli parçalarından olan ve tüm aydınlatma sisteminin can damarı olan akümüzün bakımını, bitmeye yakınsa yenisini takmayı unutmayın. Ek olarak aracımızın tüm elektrik tesisatını, stop lambalarını, farları ve far ayarını yapmayı ihmal etmeyin. Düzgün bir görüş işin gece yolculuklarında doğru ayarlanmış far ayarı kadar etkili bir şey yoktur. Bu yüzden elektrik tertibatınızı mutlaka kontrol edin. Hatta her ihtimale karşı akü şarj kablonuzu bulundurmayı unutmayın.

Su ve Yağ Kaçaklarını Kontrol Edin

Aracınızın altına eğilerek su ve yağ kaçakları var mı diye mutlaka kontrol ediniz. Eğer var ise yola çıkmadan önce bakımını yaptırınız. Sıvılarınızın her daim dolu olduğuna emin olunuz.

Frenlerin Bakımı

Frenler şehir içinde olduğu kadar şehir dışında da büyük önem arzediyor, hatta şehir dışı yollarda daha fazla sürat yapıldığı için bakımı yapılmış frenler bizi bir adım daha emniyetli gitmemize vesile olacaktır. Yine araç takip mesafesi kurallarına uymakta bizi öngörülemeyen kazalardan korumaya yardımcı olacaktır.

Sileceklerin Bakımı

Yaz aylarında tatile çıkıyoruz diye sileceklerinizin bakımını yapmayı asla ihmal etmeyin, ülkemizde her an ne tür doğa olayı olacağı belli değil, hava çok güzelken bir anda yağmur yağabilir, yada hiç beklenmedik bir anda aracınıza su yada çamur sıçrayabilir. Bu yüzden sileceklerinizi mutlaka kontrol edin, eğer silecekleriniz eskimiş ve iyi silmiyorsa zaten bir işe yaramayacaktır ve tereddütsüz değiştirin. Aynı zamanda sileceklerinizin suyunu da ihmal etmeyin, hava şartlarına göre de antifrizli su koymayı da unutmayın.

Trafik Setinizi Kontrol Edin

Bu zamana kadar hiç kaza yapmamış olabilirsiniz hatta, lastiğiniz bile patlamamış olabilirsiniz. Ama bu demek değildir ki başınıza bir sıkıntı gelmeyeceği. Bu yüzden trafik setinizi mutlaka kontrol edin, bijon anahtarı, reflektörler, ilk yardım seti ve yangın söndürücünüz muhakkak dolu ve tarihi geçmemiş olsun.

Gereksiz Ağırlıkları Bırakın

Tatil amaçlı uzun yola çıkacaksanız demek ki aracınız full kapasite ağırlı gidecek ve de sizin her daim aracınız da bulundurduğunuz ekipmanlar var ise bunları hem bagaja yer açmak hem de gereksiz yakıt sarfiyatı yapmamak adına indirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Klima Bakımı

Uzun yolculuklar, yaz da olsa kış ta olsa klimasız pek çekilmiyor. O yüzden yolculuğa çıkmadan önce klimanızın tam performans çalışması için gerekli kontrol ve bakımları yaptırmayı ihmal etmeyin. Filtrelerin değişmesi gerekiyorsa değiştirin ve de gazı bitmiş ise doldurmayı unutmayın.

Zorunlu Çocuk Koltuğu

0-12 yaş arasında zorunlu olan çocuk araç koltuğu uygulamasını da lütfen önemseyin ve emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.

Yol Yardım Kuruluşları

Yukarıda maddelere ek olarak, ülke çapında yol yardım hizmeti veren kuruluşların telefonlarını alarak, acil bir durumda bir de bu numaraları bulmak için zaman kaybetmezsiniz, hızlıca işinize bakarsınız.

Sonuç olarak yukarıda ki listeyi uzun yola çıkmadan önce yaparsanız sürprizlere karşı bir derece hazırlık olmuş olursunuz. Dynomobils olarak tüm araç kullananlara kazasız belasız sürüşler dileriz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *