Araç Boya Kalınlığı Ölçme

Araçta Boyalı Ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç alım satımlarında fiyatın artmasını yada azalmasını sağlayan faktörlerden biri de boyalı ve değişen parça olmasıdır. Eğer ufak tefek kazalar olduysa yada çarpmalar, bu sorunlar macun ve boya ile eskisi gibi gösterilebilir, eğer bu düzelemeyecek derecede büyük bir sorun ise o zaman hasarlı parça değiştirilir.

Dediğimiz gibi, 2.el oto piyasasında fiyatı belirleyen durumlardan biri olan olan boyalı ve değişen parçaları nasıl ayırt edebiliriz kısmı biraz uzmanlık gerektiren bir kısımdır. Aslında hafif çiziklerin kapatılmasında herhangi bir mahsur yoktur ama biraz aracımız hasar almışsa, bunu macun ve sonrasında boya ile kapatmak şart olacaktır. İşte böyle bir durumda eğer boyama işlemi iyi bir ustanın elinden çıkmamışsa ton farkları olacaktır. Bu ton farklılıklarını yakalayarak aracın o kısmının boyanmış olup olmadığını anlayabiliriz. Eğer boyama işlemi iyi bir ustanın elinden çıkmış ise bu seferde boyalı kısmın diğer orjinal kısımla birleşme noktalarında bir miktar boya izleri mevcut olacaktır, yine bu tip noktalardan anlamak mümkün.

Yalnız bu saydığımız durumlara dikkat etmek oldukça zordur, ülkemizde en bilinen ve yaygın olarak kullanılan yöntem ise boya kalınlık değeri ölçerek yapılan kontroldür. Yine burada da bir noktayı vurgulamak gerekir, her marka aracın boya kalınlıkları aynı değildir, bu yüzden bilgi ve deneyim gerektirdiği için bu tip durumlarda oto ekspertize danışmak en iyi çözümdür.

Değişen parça durumları ise aslında çok daha önemlidir, eğer bir parça değişiyorsa tamiri mümkün olmadığı içindir ve de bu durum bizlere aracın ağır bir kaza sonrası büyük bir hasara uğradığı fikrini doğurur. Bu kazadan etkilenen başka yerlerin de olup olmadığı sorusu gündeme gelir. O yüzden değişen parça bulmak boyalı parçadan çok daha önemlidir ve genel olarak pek uygulanmasa da değişen parçaları bulmak için kir ve su izi takip edilerek bulunabilir. Burada bakılması gereken durum, 2-3 aylık bir araçta bile kirden ve sudan dolayı izlerin oluşması, değişen parçada ise bu izin ya olmadığı yada diğer izlere göre  hafif olmasından dolayı gözle görülebilir farktan bulunabilir.

Bir başka yol ise araçta parça değişimi sırasında başka yerlerde ufak çizikler oluşur bu tip noktalara, bağlantı noktalarına bakarak parçanın değişip değişmediğini anlamak mümkün olabilir, ama yine de oto ekspertiz kadar iyi bilmemiz biraz zor olacaktır.

Değişen parçalar ile ilgili bir diğer sıkıntı ise, değiştirilen parçanın orjinal olmamasından kaynaklı hem değer kaybı hem de ileride sorun yaratabilecek olmasından dolayı oldukça önemlidir. Ayna yada çamurluk gibi kısımlar gibi sık değişen parçalar haricinde bazı üretici firmalar, orjinalliği belli etmek amacıyla bazı yerlere boya işaretlemesi yaparlar. Bu tip parça orjinalliğini oto ekspertizlerde ki deneyimli ustalar bularak sizlere en doğru şekilde araç değerlemesi yapmanız için güvenilir bir rapor sunarlar.

Dynomobils Bursa Oto Ekspertiz olarak, bir makalenin daha sonuna geldik, Bursa’da ikinci el araç alımlarınızda güvenilir ve gerçek oto ekspertiz raporlarımızla her zaman hizmetinizdeyiz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *