İkinci El Oto Alım Satımlarında Yapılan Hatalar

İkinci El Araç Alırken Yapılan Hatalar

İkinci El Piyasasında Yapmamanız Gereken Durumlar

Ben asla sıfır araba almam diyen var mıdır? Eğer çok özel bir durum yoksa mesela mahallesinde oturduğu semtte arabasını çizme gibi durumları yoksa herkes sıfır araba almak ister, lakin ekonomik şartlar yada istediğimiz arabanın sıfır bütçesi bizi zorlayabilir, durum böyle olunca da doğru istikamet ikinci el araç piyasasına.

İkinci el araç için bir çok yerden satın alma yapabilirsiniz, direk oto pazarlarına gidip orada tek tek bakarak, yada günümüz teknoloji çağında internet siteleri üzerinden tek tek bakarak, bir başka yol daha var oda ikinci el araç satan galerilerden. Nereden bulmuş olursanız olun, bu hataları asla ama asla yapmayın. Bakalım bu hatalar neymiş…

#1. Ben Arabadan Anlarım

Asla ama asla ben arabadan anlarım diyerek karar vermeyin. Bizler her gün kaç farklı marka ve modele baksakta, her seferinde tekrar tepeden tırnağa inceleme yapıyoruz. Çünkü gözle görülür bir olayı artık geçeli çok zaman oldu ve ikinci el araç almadan mutlaka oto ekspertize götürün.

#2. Test Sürüşüne Gerek Yok

Bildiğiniz bir araba olabilir ama sakın test sürüşüne gerek yok demeyin. Eğer zaten bildiğiniz bir araba ise, varsa aracın kusurlarını yada mevcut durumunu çok iyi bir şekilde analiz etme şansınız olacaktır. Bu yüzden mutlaka ikinci el oto alımlarınızda test sürüşü yapınız.

#3. Ruhsat ve Numara Kontrolleri

Araç pazarlığında size verilen ruhsata ve muayenesine bakarak tamam bu kadarı yeter demeyin, size gösterilen ruhsatın satın almak istediğiniz araca ait olduğunu nereden bilebilirsiniz ki, bu yüzden araç motor ve şase nolarını ruhsatta ki bilgiler ile mutlaka karşılaştırın. Eğer böyle titiz davranmaz iseniz, bir anda kendinizi çalıntı bir aracı kullanırken bulabilirsiniz.

#4. Eş, Dosttan Aldım

İkinci el araç alırken, ben onu amcaoğlundan aldım, yada eniştemden aldım gibi durumlarda bile mutlaka oto ekspertize aracını götürüp incelettirin, burada amaç güvensizlik değil, güvenmek size kalmış bir şey lakin, aracı satın aldığınız yakınınız bu aracı tam olarak bilmeyebilir, aracın nesi var nesi yok, değişecek parçası var mı yok mu, kısacası araç konusunda bir uzmanlığı yoksa siz iyi bir oto ekspertize götürerek, hem akraba bağlarınızı koruyun hem de paranızı…

#5. Piyasası Var Bu Aracın

İkinci el araç piyasasında genel olarak, alırken bile ileride değiştireceğim üzerine ticaret yapılır, durum böyle olunca da insan ister ki piyasası olan bir aracı alayım ki elimden çabuk çıksın. Aslına bakarsanız güzel bir yaklaşım, lakin sizin ihtiyaçlarınızı karşılamadığı halde sırf piyasası olan bir araç alırsanız, araçtan istediğiniz keyfi alamayabilirsiniz, özellikle aile arabası olacak tarzda bir araç lazım iken sırf piyasası var diye, farklı bir araç yada renk alırsanız aile üyeleri tarafından pek te heyecanla karşılanmayabilir. Bu yüzden hem piyasası hem de size uygun aracı tercih ediniz.

#6. Aracın Makyajına Aldanmayın

Hep hayal ettiğiniz bir araba vardır, onu da bulursunuz, satıcı öyle bir güzel kuaföre sokmuştur ki, zaten beğendiğiniz arabaya aşık olursunuz ve aşkın gözü kördür misali aracın kusurlarını göremez olursunuz. Arabayı kaçırmayayım diye acele edersiniz, sonra bir bakarsınız oradan yağ kaçırıyor, buradan ses geliyor, kısacası cicim ayları geçer ve eliniz de kuru bir araba kalır.

Evet, ikinci el piyasasına dair gördüklerimiz, yaşadıklarımızdan böyle dersler çıkardık, siz siz olun, ne kadar bilirseniz bilin, son teknoloji cihazlara sahip oto ekspertizlere aracınızı göstermeden satın alma yapmayınız. Dynomobils herkese hayırlı kazançlar diler.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *