İkinci El Araba Alım Zamanı

İkinci El Araba Ne Zaman Alınır

Araba sahibi olmak hemen hemen herkesin isteği sayılabilir, ama hangi zamanlarda daha uygun fiyata alınır bu durum açıkçası biraz sabırlı olmayı gerektirir. Bu durum aynen ev alma zamanları gibidir, bazen insanın canını çok sıkabilir, çünkü kredili bir ev almak için %2,3 orandan almak ile %0,88 den almak arasında ve de mebla büyük olduğunda açıkcası epey fark olmaktadır.

Bu yazımızda sıfır araçtan ziyade ikinci el araçların hangi zamanlarda daha uyguna satın alınabileceği hakkında yazmak istedik, lakin bu zamanları belirleyen bir çok parametre olduğunu da unutmayalım.

Araba alma isteğiniz arttıysa Google da arama sonuçlarında araba almak için en uygun zaman, ne zaman araba almalı, yada 2.el araba hangi ayda alınır gibi sorularla arama yaparsınız. Bu sorularınızın cevabını tek tek verelim, ilk olarak araba fiyatları mevsimsel ve dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca sahibinden satılık araç galericileri, oto pazarları yada internet üzerinden satışlarda ufak bir dalgalanma tüm araç alım satım yerlerine yansımakta ve fiyatlar değişebilmektedir.

Hangi aylarda araba almak daha cazip sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz;

  • Araba firmaları araç kampanyalarını senenin son aylarında yani Kasım ve Aralık aylarında başlatırlar ve Ocak, Şubat aylarına kadar sürdüğü için bu zamanlarda ikinci el piyasası pek hareketli olmaz. Sıfır araçlara talep daha çok olmaktadır.
  • 2.El piyasasında alım ve satım olarak en hareketli zamanlar, Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır.
  • Yaz sonu yine ikinci el araç piyasasında hareketlilik olur ve bu günleri takip eden Ekim ayıda canlılığın olduğu aylardır.

İkinci el piyasasına canlılık katacak bazı durumlardan da bahsetmek gerekecektir, mesela ÖTV zamlarından 2.el araçlar etkilenmeyeceği için yüksek ötv den kaçan kişiler araç ihtiyacını iç pazardan ikinci el olarak yapmak isteyecekleri için piyasalar canlanmış olacaktır.

Aslında araba almak için en uygun zaman sizin ihtiyacınızın olduğu zamandır, acil bir durumunuz var ise beklemeyecek durumda iseniz, kendinize göre bir yerden en uygun şekilde ikinci el araç alımınızı yaparsınız ama bekleyecek kadar vaktiniz var ise o zaman piyasayı dikkatlice takip etmeniz de yarar var.

Bazı özel zamanlarda yine ikinci el oto piyasası canlanır, bu tür zamanlar genel olarak uzun bayram tatilleri öncesinde olur. Çünkü memleketine yada tatile çıkmak isteyen kişiler, uçaktır, otobüstür uğraşmamak adına ayrıca memleketlerine yeni bir arabayla gitmek adına bu tür zamanlarda araç değiştirmeyi tercih ederler. Böyle zamanlar da araç satmak için uygun olabilir, eğer siz alıcı iseniz, bayram tatilleri sonrasında talep azalacağı için fiyatlar düşecektir ve bu da alım için size zaman tanıyacaktır.

Yine şanslı olabileceğiniz zamanlardan bahsetmek istersek, zaman zaman yapılan vergi indirim zamanları sonrasında fiyatlara bir kaç hafta içinde güzel indirimler gelmektedir, bu tür dönemleri takip ederek ucuza ikinci el araç satın alma şansınız olabilir.

Bir başka dönemsel ipucu için, hava şartlarının kötü olduğu zamanları seçebilirsiniz, hava şartlarında ki muhalefetten ötürü bir durgunluk yaşanır ve aracını elinden çıkartmak isteyen kişiler indirime giderler ve uygun fiyata araba satın almak için fırsat doğar.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *